Jaka jest optymalna wysokość biurka dla dziecka? Wyjaśniamy jak dobrać wymiary biurka

person Autor: Paulina z Meblowej 1 list Kategoria: Użytkowanie mebli Dodano w comment Liczba komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 2371

Jak wybrać biurko dla dziecka?

Aranżacja pokoju dziecięcego to niełatwe zadanie. Musi to być pomieszczenie zarówno przytulne, jak i funkcjonalne, w którym znajdzie się miejsce na odpoczynek, zabawę, a także naukę czy zadania domowe. Podstawą dla tej ostatniej jest biurko odpowiedniej wysokości - dopasowane do aktualnych potrzeb dziecka, które zapewni naszym pociechom komfort podczas odrabiania zadań oraz nie wpłynie negatywnie na ich zdrowie i samopoczucie. Jaka jest jednak optymalna wysokość biurka dla dziecka? Jak wybrać odpowiedni mebel, jak dobrać wysokość biurka i na co zwrócić uwagę?

W tym artykule wyjaśnimy, że:

  • źle dobrane biurko do wzrostu dziecka może powodować trwałe problemy ze zdrowiem malucha;

  • odpowiednie wymiary biurka mają kluczowe znaczenie dla ergonomii nauki, pracy.

Spis treści:

  1. Dlaczego wysokość biurka dziecięcego jest tak istotna?
  2. Jaka jest optymalna wysokość biurka dziecięcego?
  3. Jak dobrać i obliczyć wysokość biurka dla dziecka?
  4. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając biurko dla dziecka? 
  5. Jakie są najpopularniejsze rodzaje biurek dla dzieci?
  6. Jakie dodatki warto dokupić do biurka?

Dlaczego wysokość biurka dziecięcego jest tak istotna?

Wybierając biurko do naszego domu czy mieszkania zwykle skupiamy się na takich jego cechach jak funkcjonalność i wygląd zewnętrzny. Zdecydowanie rzadziej bierzemy pod uwagę wysokość blatu. To niestety błąd, który może nieść przykre konsekwencje w postaci bólu kręgosłupa, pleców i mięśni czy nawet migreny. Dodatkowo korzystanie ze zbyt wysokiego lub zbyt niskiego mebla zdecydowanie pogarsza komfort i zmniejsza jej efektywność. Wysokość biurka powinna być dostosowana do osoby, która go użytkuje. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które podczas częstego siedzenia przy niedopasowanym do ich wzrostu meblu mogą nabawić się trwałych wad postawy.

Zdaniem eksperta

Wysokość biurka to bardzo ważna kwestia, na którą niestety zbyt rzadko zwracamy uwagę. Standardowo przyjmuje się, że dla osób średniego wzrostu, które nie przekraczają 170 cm, blat powinien znajdować się 70 - 72 cm nad podłogą. Dla wyższych biurka muszą być odpowiednio wyższe, a dla niższych - niższe. Dotyczy to również dzieci i młodzieży. Dziecko o wzroście 120 cm przy typowym biurku będzie musiało przyjąć niewygodną i nieprawidłową postawę, co może odbić się na jego zdrowiu. Warto mieć na uwadze, że nie zawsze standardowa wysokość biurka będzie wyborem optymalnym - podczas wyboru zawsze należy brać pod uwagę indywidualne uwarunkowania malucha - mówi Paulina z Meblowej 1.

Jaka jest optymalna wysokość biurka dziecięcego?

Wysokość biurka dla dziecka zależy przede wszystkim od wzrostu naszej pociechy. Właściwe dopasowanie pozwoli na uzyskanie odpowiedniej postawy podczas użytkowania mebla - plecy powinny być proste, ręce swobodnie opierać się na blacie, a stopy w całości znajdować się na podłodze (lub podnóżku). Dla dziecka w wieku szkolnym o wzroście 120 cm optymalną wysokością biurka będzie ok. 60 cm, a dla przeciętnego czterolatka wysokiego na około 100 cm - blat na wysokości 50 - 55 cm. Te kilka lub kilkanaście centymetrów robi ogromną różnicę dla komfortu pracy i przede wszystkim dla kręgosłupa! Dobrze dobrane biurko wspiera prawidłową postawę ciała i jest po prostu wygodniejsze.

Jak dobrać i obliczyć wysokość biurka dla dziecka?

Aby znaleźć dla swojej pociechy biurko odpowiedniej wysokości, przede wszystkim zmierz wzrost dziecka. Dzięki temu dowiesz się, jak wysoki powinien być blat mebla. Możesz również dokonać pomiarów w pozycji siedzącej, pamiętając o zasadach prawidłowej postawy. Dobrym i pewnym sposobem jest także skorzystanie z dostępnych w Internecie kalkulatorów ergonomicznych, które pomogą określić odpowiednią wysokość biurka.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając biurko dla dziecka?

Odpowiednia wysokość to zdecydowanie najważniejszy aspekt, na który powinno się zwracać uwagę przy wyborze idealnego biurka, ale nie jedyny. Warto również zwrócić uwagę na inne, równie ważne, kryteria, takie jak:

  • wielkość blatu/szerokość biurka - dzieci potrzebują nie mniej przestrzeni do pracy przy biurku, niż dorośli, dlatego należy zapewnić im wystarczającą ilość miejsca
  • wyposażenie - ilość dostępnych półek, szafek i szuflad - zastanówcie się, czy wysuwana półka nie będzie dobrym pomysłem
  • materiał wykonania - powinien być wytrzymały i solidny (najlepsze będą biurka z płyty meblowej lub biurka laminowane)
  • wygląd i estetyka - biurko, jako element wyposażenia pokoju dziecka, powinien pasować do całości wystroju (często można kupić kompleksowe zestawy mebli do pokoju dziecięcego, dzięki czemu nie trzeba martwić się o kompozycję aranżacji)
  • możliwości i preferencje malucha.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje biurek dla dzieci?

Biurka szkolne dla dzieci mogą występować w wielu różnych wariantach. Najpopularniejsze i najchętniej wybierane z nich to na przykład:

Jakie  biurko ergonomiczne wybrać do pokoju dziecka?

Jakie dodatki warto dokupić do biurka?

Jak wiadomo, wymagania dzieci - szczególnie w wieku szkolnym - sięgają daleko poza samo biurko. Warto więc rozważyć zakup dodatkowych akcesoriów, które pomogą w uporządkowaniu przestrzeni oraz ułatwią maluchom naukę. Mogą to być na przykład:

  • nadstawka - biurka z nadstawką znacznie upraszczają funkcjonowanie przede wszystkim wtedy, gdy dziecko korzysta z komputera
  • kontenerek - to praktyczny mebel niewielkich rozmiarów, pełniący funkcję dodatkowego schowka, który można ustawić pod biurkiem
  • przegroda biurowa - sprawdzi się wtedy, gdy z biurka korzysta dwoje lub więcej dzieci; pozwala na zachowaniu prywatności i ułatwia skupienie
  • dziecięcy fotel obrotowy - zapewni komfort podczas korzystania z biurka; wygodne siedzisko jest niemal tak ważne, jak odpowiednia wysokość mebla.

Szukasz biurka, które zapewni Twojemu dziecku komfort podczas nauki? Przejrzyj ofertę naszego sklepu i znajdź idealny biurko komputerowe!

Bibliografia:

Kucharska-Kasznicka B., Włodarczyk T., Miller E., Mijas M., Włodarczyk J., "Profilaktyka i leczenie zaburzeń funkcji kręgosłupa u dzieci z wadami wzroku"

Brzęk A., "Czynniki egzogenne wpływające na kształtowanie postawy ciała u dzieci i młodzieży w aspekcie fizjoprofilaktyki pierwotnej"

Przeczytaj na naszym blogu również:

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień