Jak za pomocą mebli podzielić pokój dziecka na strefy? Praktyczny poradnik
Podzielenie pokoju dziecięcego na strefy użytkowe to prosty sposób na uzyskanie dodatkowego kącika do nauki, zabawy czy relaksu. Dziś podpowiadamy, jak wydzielić w pokoju dziecka dwie lub trzy funkcjonalne strefy za pomocą mebli. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.
1. Poszczególne strefy w pokoju dziecka - praktyczność i użyteczność
2. Jak podzielić pokój dziecka na dwie lub trzy strefy?
3. Strefa snu i odpoczynku w pokoju dziecka
4. Strefa nauki
5. Strefa zabawy
Poszczególne strefy w pokoju dziecka - praktyczność i użyteczność
Niezależnie od wielkości pokoju dziecięcego odpowiednie i wygodne zaaranżowanie jego układu zapewni porządek i maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Pomoże także dziecku w nauce i zarządzaniu swoim czasem wolnym. Funkcjonalne strefy wydzielone w pokoju dziecięcym to specjalnie wyznaczone części służące poszczególnym czynnościom, jak nauka i odrabianie leki, relaks, sen, a także zabawa. Jasny i wyraźny podział pozwoli dziecku skupić się na poszczególnych aktywnościach. W końcu zdecydowanie łatwiej skupić się na nauce, gdy nie rozpraszają zabawki. Podział na poszczególne strefy funkcjonalne nie oznacza oczywiście tego, że dany kąt będzie służył do wykonywania jednej czynności - jego funkcjonalność można dowolnie modyfikować. Podczas urządzania pokoju dziecka, trzeba pamiętać, że maluch nieustannie rośnie. Z tego względu powinniśmy wybierać meble do pokoju dziecięcego, które będą niejako rosły razem z nim.
Jak podzielić pokój dziecka na dwie lub trzy strefy?
Bardzo często zastanawiamy się, jak podzielić pokój dziecięcy na poszczególne strefy bez stawiania ściany, aby jednocześnie zachować jego maksymalną funkcjonalność. Możemy to zrobić przy wykorzystaniu mebli, które rozdzielą nam poszczególne części pomieszczenia. Najprostszym sposobem na to, aby rozdzielić pokój na dwie strefy użytkowe, jest postawienie meblościanki, szafy dziecięcej lub regału. Wystarczy, że ustawimy wysoki mebel w miejscu, w którym chcemy utworzyć granicę między dwoma częściami pomieszczenia. Na półkach od regału możemy umieścić książki, zabawki, gry i inne przedmioty.
Zdaniem eksperta
Wybierając szafę lub regał do pokoju dziecięcego, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego stabilność. Niektóre meble przeznaczone są do montażu przy ścianie. My musimy wybrać taki, który można swobodnie postawić na środku pokoju - Paulina z Meblowej 1
Jak wydzielić strefy w pokoju dziecka?
W pokoju dziecka możemy wyróżnić kilka stref użytkowych. Poniżej opisujemy, jak każdą z nich wydzielić, by stała się oddzielną przestrzenią do relaksu, nauki i zabawy.
Strefa snu i odpoczynku w pokoju dziecka
Z całą pewnością najważniejszym i centralnym meblem w tej strefie jest łóżko. Ta część pokoju służy wypoczynkowi, dlatego nie powinny się w niej znajdować przedmioty, które mogą rozpraszać nasze dziecko. Strefa relaksu powinna być utrzymana w stonowanej, delikatnej kolorystyce. Najlepiej, aby dominowały miłe i przytulne materiały zachęcające do odpoczynku. Strefę relaksu i snu w pokoju dziecka od pozostałych części można oddzielić niewysokim regałem z książkami, po które dziecko będzie sięgać przed snem. Dobrze w pobliżu łóżka postawić także szafkę nocną z lampką dającą delikatne i rozproszone światło.
Strefa nauki
Obowiązkowym meblem, który koniecznie musi znaleźć się w tej strefie, to funkcjonalne biurko szkolne dla dziecka. To właśnie przy nim nasza pociecha będzie odrabiała lekcje i zdobywała wiedzę. Przy biurku obowiązkowo musimy umieścić także wygodny obrotowy fotel dziecięcy. Oczywiście siedzisko nie powinno być ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Warto wyposażyć się w model, który posiada także podłokietniki.
Strefa nauki powinna znaleźć się jak najbliżej okna tak, aby podczas odrabiania lekcji zapewnić dziecku dostęp do światła naturalnego. Jeśli wpadające do pokoju światło jest zbyt intensywne, konieczne mogą okazać się rolety lub żaluzje. Na biurko powinna znaleźć się również lampka, która przyda się zwłaszcza do odrabiania lekcji wieczorami. Strefa nauki nie może być przepełniona nadmiarem rzeczy, ale jednocześnie musimy zadbać o to, aby wszystkie niezbędne pomoce naukowe dziecko miało pod ręką. W pobliżu biurku dobrze zatem będzie umieścić półki i regały na książki, zeszyty, przybory szkolne itd.
Strefa zabawy
Ta część, przeznaczona do zabawy, to właściwie królestwo dziecka. Jeśli dziecko ma bardzo dużo zabawek, pomocne w zachowaniu porządku na pewno okażą się specjalne pojemniki na zabawki, które uporządkują bałagan. W strefie zabawy świetnie zdadzą egzamin również regały z odkrytymi półkami, na których dziecko będzie mogło wyeksponować swoje ulubione zabawki, którymi na co dzień się bawi. Rzadziej używane zabawki i klocki, a także ubrania można trzymać w większej komodzie dziecięcej lub wolnostojącej szafie, która oddzieli strefę zabawy od pozostałych stref w pokoju. Dodatkowo część tę można wydzielić za pomocą miękkiego dywanu, na którym dziecko będzie spędzać wolny czas.
Wydzielenie poszczególnych stref w pokoju przy użyciu mebli to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Praktyczny regał, komoda lub szafa będzie pełniła jednocześnie funkcję ścianki i mebla do przechowywania różnych przedmiotów.
Przeczytaj na naszym blogu również:
Posty z tej samej kategorii
- Konsola do przedpokoju - meblowy must have czy zbędny dodatek?
- Szafka narożna czy prosta - która lepsza do biura?
- Jakie krzesła biurowe wybrać do sali konferencyjnej? Podpowiadamy
- Jak urządzić gabinet prezesa lub dyrektora? Wybieramy meble do pokoju szefa
- Czy warto zdecydować się na gotowe zestawy mebli do pokoju dziecięcego?
Posty powiązane tagami
Komentarze
Brak komentarzy