Prawidłowa postawa dziecka przy biurku. Porady dla rodziców
Już od bardzo wczesnych lat szkolnych dzieci spędzają przy biurku wiele godzin. Zarówno w szkole (gdzie siedzą od 4 do 8 godzin), jak i później w domu (godzina - dwie na odrabianie lekcji plus drugie tyle na rozrywkę przy komputerze) siedzą przez długi czas (nawet do połowy doby). Jeśli to siedzenie jest nieprawidłowe, szybko powstają wady postawy, w przyszłości uciążliwe i trudne do wyeliminowania. Jak tego uniknąć? Oto kilka porad dla rodziców dotyczących prawidłowej postawy dziecka przy biurku.
Czego dowiesz się z artykułu?
- Porada 1: Jak wielogodzinne siedzenie przy biurku wpływa na organizm dziecka?
- Porada 2: Zadbaj o postawę dziecka z ergonomicznymi meblami do pokoju dziecka
- Biurko do pokoju dziecka zapewniające zdrową postawę dziecka
- Najlepsze krzesło do biurka dziecięcego dbające o prawidłową postawę malucha - Porada 3: Właściwie dobierz wysokości krzesła, biurka, monitora do dziecka
- Porada 4: Zadbaj o częste przerwy i rozluźnienie mięśni dziecka siedzącego przy biurku
Porada 1: Jak wielogodzinne siedzenie przy biurku wpływa na organizm dziecka?
Mówi się, że pójście dziecka do szkoły jest jednym z najbardziej negatywnych czynników wpływających na zdrowie jego kręgosłupa. Wielogodzinne siedzenie, szczególnie przy źle dobranych biurkach, krzesłach niedopasowanych do wzrostu, brak możliwości ruszenia się przez 45 minut - to wszystko odbija się na zdrowiu malucha. Postawa siedząca przy biurku jest niefizjologiczna, jeśli nie przypilnujemy, by dziecko odpowiednio siedziało, możemy być pewni, że wcześniej czy później będzie miało problemy z kręgosłupem.
Porada 2: Zadbaj o postawę dziecka z ergonomicznymi meblami do pokoju dziecka
Oczywiście nie mamy wpływu na meble, które znajdują się w szkole. Możemy jednak zapewnić odpowiednie warunki do nauki w domu oraz równocześnie nauczyć dziecko, jaka postawa przy biurku jest prawidłowa oraz przede wszystkim zdrowa.
Biurko do pokoju dziecka zapewniające zdrową postawę dziecka
Kluczowe będzie właściwie dobrane biurko do pokoju dziecka. Ważna jest nie tylko jego wysokość, ale również odpowiednio duże pole do pracy. Pamiętajmy, że przy prawidłowej postawie dziecka przy biurku, łokcie malucha powinny znajdować się na nim, a nie zwisać poza jego kraniec. Niezależnie od tego, czy wybierzemy biurka proste, narożne, z nadstawką czy komputerowe, musimy również wybrać odpowiednie krzesło do niego. Aby funkcjonowanie w danym wnętrzu było całkowicie przyjemne i bezproblemowe, warto pomyśleć również o regałach z szufladami lub półkami do pokoju dla dzieci.
Zależy Ci na zdrowym kręgosłupie dziecka? Sprawdź nasze krzesła ergonomiczne!
Najlepsze krzesło do biurka dziecięcego dbające o prawidłową postawę malucha
Drugim najważniejszym meblem w pokoju dziecka szkolnego jest obrotowy fotel dziecięcy. Wybierając je, musimy pamiętać o podstawowych zasadach prawidłowej pozycji przy biurku:
- stopy zawsze muszą być oparte o ziemię (lub specjalny element krzesła),
- całe przedramiona i łokcie mają leżeć na biurku,
- plecy i szyja muszą być proste,
- zachowane powinny być kąty proste (w kolanach, łokciach),
- głowa może być lekko schylona nad biurko.
Mając na uwadze te wymogi oraz wrodzoną dziecięcą ruchliwość musimy mocno pilnować tego, w jakiej pozycji siedzi maluch. Jeśli się nadmiernie wierci, warto zrobić przerwę na kilka prostych ćwiczeń, ale później wrócić do siedzenia w zdrowej pozycji. Jakie krzesło dla dzieci szkolnych będzie najlepsze? Przede wszystkim musi być w pełni regulowane, jeśli chodzi o wysokość, rozłożenie podłokietników czy odchylenie oparcia. Im lepiej dopasujemy je do kształtu pleców dziecka, tym lepsze oparcie będą one miały. Warto w tym celu skierować uwagę ku krzesłom ergonomicznym. To, czy będzie to krzesło materiałowe czy skórzane, nie ma znaczenia. Istotne jest tylko to, by dobrać je do wzrostu, wagi dziecka i dopilnować by stosowało się do zasad prawidłowej postawy ciała przy biurku.
Porada 3: Właściwie dobierz wysokości krzesła, biurka, monitora do dziecka
Tak jak już wspomnieliśmy, dobór wysokości i kątów jest najważniejsze dla zachowania zdrowego kręgosłupa. Dlatego krzesło, biurko, monitor trzeba względem siebie odpowiednio ustawić. Nie jest to trudne, zwłaszcza jeśli mamy regulowane krzesła i biurka. Wystarczy, że posadzimy dziecko i z odległości kilku metrów ocenimy jego pozycję. Jeśli widzimy jakieś nieścisłości, od razu je naprawiajmy.
Oprócz wysokości konieczne jest również dobranie innych odległości - monitora od oczu (minimum 40 cm), położenia klawiatury i myszki (nie sprawdzą się do tego półki pod blatem biurka). Jak widzimy, elementów wpływających na prawidłową postawę dziecka przy biurku jest wiele, dlatego warto zadbać o wszystko to, na co mamy wpływ.
Porada 4: Zadbaj o częste przerwy i rozluźnienie mięśni dziecka siedzącego przy biurku
Równie ważne, co stałe utrzymywanie właściwej postawy ciała jest robienie częstych przerw. W czasie ich trwania konieczne jest rozluźnianie mięśni. Poprawi to nie tylko skupienie się dziecka, ale i pozytywnie wpłynie na kręgosłup. Po jakie ćwiczenia możemy sięgnąć? Warto zmotywować malca do ćwiczeń z piłką czy poduszką sensoryczną. Siedząc na nich, dziecko musi cały czas balansować ciałem, a robi to zupełnie nieświadomie. W tym czasie ćwiczy i wzmacnia mięśnie pleców, tak ważne dla zdrowego kręgosłupa. Przerwy powinny być dość częste, a krótkie. Dziecko nie może w ich czasie się rozproszyć, ma się rozluźnić, odświeżyć umysł i mięśnie.
Warto pamiętać również o tym, że ważne jest wygodne i sprawne funkcjonowanie dziecka w całym pomieszczeniu – nie tylko przy biurku. W związku z tym należy dokupić również inne meble, dzięki którym maluch będzie miał ułatwione zadanie m.in. uporządkowania swojej przestrzeni. Wśród tego rodzaju zabudowy wyróżniamy np. odpowiednią szafę do pokoju dziecka, która powinna być dopasowana pod względem wielkości i ogólnego wyglądu.