Jak funkcjonalnie urządzić pokój dla studenta?

person Autor: Paulina z Meblowej 1 list Kategoria: Pomysły dla małych pomieszczeń Dodano w comment Liczba komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 20

Pokój studenta zwykle charakteryzuje się niewielkim metrażem. Urządzenie takiego wnętrza to nie lada wyzwanie - powinno być ono zarówno funkcjonalne, jak i wygodne. Małe pomieszczenie najlepiej jest podzielić na oddzielne strefy przeznaczone do nauki, do spania oraz (jeśli pozwala na to miejsce) do relaksu. Aby jak najbardziej zoptymalizować przestrzeń, warto wybierać kompaktowe meble wielofunkcyjne w jasnych kolorach, a także zadbać o odpowiednie oświetlenie. W jaki sposób praktycznie i komfortowo urządzić pokój dla studenta? Przedstawiamy kilka niebanalnych inspiracji!

Jak urządzić pokój dla studenta?

  • Pokój dla studenta to zwykle niewielkie pomieszczenie, dlatego warto podzielić je na strefy przeznaczone na przykład do snu, do nauki czy do relaksu.
  • Funkcjonalność w pokoju studenta zapewnią praktyczne meble wielofunkcyjne, w kompaktowym rozmiarze i odpowiednio dopasowane do przestrzeni.
  • Meble, które warto wybrać do pokoju dla studenta to na przykład: kanapa lub sofa, wygodne biurko, fotel ergonomiczny, regał na książki czy pojemna szafa. Jeśli pozwala na to miejsce, można do tego dodać stolik kawowy czy małą komodę.

Spis treści: 

  1. 1. Czym powinien charakteryzować się pokój dla studenta?
  2. 2. Dlaczego warto podzielić niewielki pokój na strefy?
  3. 3. Jakie strefy warto wydzielić w pokoju studenta?
  4. 4. Jakie meble najlepiej sprawdzą się w pokoju studenta?
  5. 5. O czym pamiętać, urządzając funkcjonalny pokój dla studenta?

Czym powinien charakteryzować się pokój dla studenta?

Pokój dla studenta to zwykle niewielkie pomieszczenie. Musi się w nim znaleźć zarówno wygodne miejsce do nauki, jak i do snu i odpoczynku. Meble powinny być kompaktowe i wielofunkcyjne, a ich wnętrze na tyle przestronne, aby zapewnić optymalne miejsce do przechowywania. Warto zadbać o to, aby w pokoju dominowały jasne, neutralne kolory - sprawi to, że przestrzeń wyda się optycznie większa, a do tego zyska wrażenie świeżości, lekkości i nowoczesności. Nie można zapomnieć również o odpowiednim oświetleniu głównym i punktowym, które zapewni zdrową i komfortową pracę czy naukę.

Zdaniem eksperta

Aranżacja pokoju studenta to niełatwe zadanie. Najlepiej takie wnętrze podzielić na strefy, z których każda przeznaczona będzie innym zadaniom (do nauki, do relaksu, do spania). Można to sprytnie zrobić za pomocą mebli takich jak szafa czy regały. W urządzaniu małego pomieszczenia warto maksymalnie wykorzystać przestrzeń, ale należy uważać, aby nie zagracić wnętrza. Niezbędnym wyposażeniem będą przede wszystkim wygodne łóżko, a także biurko i fotel ergonomiczny - mówi Paulina z Meblowa1.

Dlaczego warto podzielić niewielki pokój na strefy?

Podzielenie niewielkiego pokoju studenta na poszczególne strefy ma przede wszystkim charakter praktyczny. Dzięki temu można stworzyć wygodną przestrzeń do pracy i nauki, do odpoczynku, czy do snu. W takim pomieszczeniu o wiele łatwiej też utrzymać porządek, co jest niezwykle ważne w przypadku małych wnętrz. Do wydzielenia stref można wykorzystać wiele mebli i akcesoriów. Najlepiej sprawdzą się do tego nowoczesne regały z otwartymi półkami, szafy, komody, a także stylowe parawany czy zasłonki.

Jakie strefy warto wydzielić w pokoju studenta?

Podział pomieszczenia na strefy zależy przede wszystkim od metrażu wnętrza. Dla studenta najbardziej istotna będzie przestrzeń do pracy i nauki oraz do snu. Jeśli tylko pozwala na to miejsce, warto wygospodarować również strefę przeznaczoną na relaks i odpoczynek, która doskonale sprawdzi się także do przyjmowania gości.

Strefa do nauki

Wygodna i praktyczna przestrzeń do nauki będzie szczególnie cenna w czasie sesji egzaminacyjnej, ale przyda się również na co dzień jako miejsce do przygotowywania się do kolokwiów czy rozwiązywania prac domowych. Powinno się tu znaleźć przede wszystkim odpowiednie biurko oraz wygodny fotel. Sklepy meblowe oferują szeroki wybór różnych modeli, które można dostosować do wielkości wnętrza, jak i przeznaczenia. Nie można zapomnieć również o oświetleniu, dzięki któremu nauka będzie nie tylko bardziej wydajna i efektywna, ale przede wszystkim zdrowsza.

Strefa do spania

Nie od dziś wiadomo, że do efektywnej nauki niezbędny jest zdrowy i komfortowy sen. Łóżko studenta powinno być wygodne, ale też funkcjonalne. Najlepiej, aby mebel był wielofunkcyjny i zawierał w sobie dodatkowe miejsce do przechowywania. W niewielkich wnętrzach doskonale sprawdzą się rozkładane sofy, kanapy lub małe narożniki.

Strefa do relaksu

Jeśli tylko pozwala na to metraż, w pokoju studenta warto wydzielić osobną strefę do relaksu. Może się tu znaleźć niewielka kanapa lub fotel do salonu, praktyczny stolik kawowy czy mała komoda. Przestrzeń warto ubogacić dekoracyjnymi poduszkami, dywanem czy żywymi roślinami, które dodadzą przytulności i ciepła. Takie miejsce pozwoli na wygodny odpoczynek, ale sprawdzi się również jako kącik do przyjmowania gości.

Jakie meble najlepiej sprawdzą się w pokoju studenta?

Meble do pokoju studenta powinny być wielofunkcyjne, kompaktowe i pojemne. Najczęściej wybieranym wyposażeniem są przede wszystkim:

O czym pamiętać, urządzając funkcjonalny pokój dla studenta?

Urządzając pokój dla studenta, warto przede wszystkim wyodrębnić poszczególne strefy użytkowe. Dobrym rozwiązaniem jest wybór mebli wielofunkcyjnych, które będą zarówno praktyczne, jak i wygodne oraz pojemne. Zapewnią miejsce do przechowywania oraz komfort codziennego użytkowania. Należy pamiętać również o:

  • wykorzystaniu światła naturalnego, ale także o odpowiednim oświetleniu;
  • kolorach i dodatkach, które sprzyjają nauce i koncentracji (jasne, neutralne barwy);
  • skromnych dekoracjach, które nadadzą wnętrzu przytulnego charakteru, ale jednocześnie nie zagracą i nie przytłoczą pomieszczenia;
  • utrzymaniu porządku i dobrej organizacji przestrzeni.

Przeczytaj na naszym blogu również: 

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień