Biurko do małego pokoju - jak je wybrać?

person Autor: Meblowa1 list Kategoria: Pomysły dla małych pomieszczeń Dodano w comment Liczba komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 1351

Małe pomieszczenie to prawdziwe wyzwanie aranżacyjne, szczególnie jeśli chcemy wydzielić w pomieszczeniu wygodne miejsce do pracy lub nauki. Obowiązkowym elementem wyposażenia gabinetu lub pokoju dziecięcego o niewielkim metrażu jest biurko - pozwalające w komfortowo spędzać czas przed komputerem lub nad książkami. W artykule podpowiadamy, jak je dobrać, aby urządzić pomieszczenie w sposób jak najbardziej funkcjonalny. Radzimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze mebla oraz przedstawiamy kilka aranżacji z wykorzystaniem biurek do małych wnętrz.

Biurko narożne w małym pokoju

Na co zwrócić uwagę, wybierając biurko do małego pokoju?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jakie biurko pasuje do pomieszczeń o niewielkim metrażu. Mebel może bowiem służyć uczniowi, freelancerowi pracującemu w domu czy osobie, która po prostu spędza kilka godzin dziennie przed komputerem. Stąd, wybierając biurko, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim osobiste preferencje, a nie kierować się ogólnymi wytycznymi.

Lokalizacja biurka

Wybierając biurko w sklepie, zwróćmy uwagę na to, czy jego kształt i wymiary wpasują się w miejsce, w którym chcemy umieścić mebel. Zastanówmy się też nad tym, gdzie w małym pokoju wydzielimy przestrzeń na biurko. Aby móc wygodnie pracować, najlepiej mebel umieścić w pobliżu okna - źródła naturalnego światła. Postarajmy się, aby osoba pracująca, pisząca przy biurku nie zasłaniała sobie światła - umieśćmy biurko osoby leworęcznej prawym bokiem do okna, a praworęcznej - lewym.

Wymiary biurka umożliwiające wygodną pracę

Mały metraż zachęca do zakupu niewielkich mebli - w przypadku biurka nie jest to jednak zbyt rozsądne rozwiązanie. Blat powinien mieć wymiary gwarantujące wygodną pracę. Jego głębokosć nie powinna być mniejsza niż 50-70 cm. Dobrze, jeśli długość biurka wynosi co najmniej 90 cm.

Wzrost osoby korzystającej z biurka

Równie istotnym wymiarem jest wysokość biurka. Tu jednak nie ma jednoznacznych wytycznych - ten parametr powinien zostać dopasowany przede wszystkim do wzrostu osoby korzystającej z mebla. Biurko musi zostać dobrane tak, aby czy to dziecko, czy dorosły, siedząc, swobodnie opierał nogi na podłodze. Pod biurkiem powinna dodatkowo znajdować się wolna przestrzeń o szerokości 70 cm oraz głębokości co najmniej 60 cm.

Szukasz biurka do niewielkiego pokoju? Sprawdź ofertę naszych funkcjonalnych biurek!

Przeznaczenie biurka

Szkolne biurko dla dziecka, biurko do pokoju młodzieżowego, a może gabinetu? Od odpowiedzi na to pytanie zależy dobór odpowiedniego biurka. Istotne są bowiem nie tylko wymiary i funkcjonalność, ale także wygląd mebla. Odpowiedni design pozwala zaaranżować małe wnętrze w sposób przyjazny dla oka. W przypadku małego metrażu warto postawić na jasne kolory i lekkie konstrukcje, które nie przytłoczą optycznie wnętrza.

Wykonanie i materiał

Mały pokój musi być zaaranżowany z dużą starannością, aby robić wrażenie. Ważny jest każdy detal - niewielki metraż zachęca do zwracania uwagi takie jak wykończenie mebli czy ich faktura. Wybierzmy do małego wnętrza biurka laminowane z powierzchnią odbijającą światło lub mebel z jasnego gatunku drewna - np. sosnowego. Postawmy przy tym na minimalistyczny design i oszczędność jeśli chodzi o elementy dekoracyjne.

Co powinno mieć w sobie biurko do małego pokoju?

W małym pomieszczeniu najczęściej jest duży problem z wygospodarowaniem różnych schowków. Dlatego dobrze jest zainwestować w biurko z szufladami i rozmaitymi schowkami. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, ale ustawne, można zastanowić się nad biurkiem z nadstawką - dodatkowym modułem, dzięki któremu w obrębie biurka umieścimy rozmaite rzeczy, niezbędne nam na co dzień. Sprytnym rozwiązaniem będzie również inwestycja w biurko narożne - pozwoli ono wykorzystać przestrzeń w kącie pokoju, często niezagospodarowaną.

Biurko w małym pokoju - propozycje aranżacyjne

Biurko pod łóżkiem piętrowym

Biurko pod łóżkiem piętrowym to idealne rozwiązanie do pokoju dziecięcego. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy również optycznie wydzieloną przestrzeń do nauki, sprzyjającą skupieniu się i oderwaniu od innych czynności (np. zabawy). Umieszczając biurko pod łóżkiem piętrowym, powinniśmy zadbać o optymalne zagospodarowanie przestrzeni. Być może obok biurka zmieścimy jeszcze inny mebel - np. niewielką komodę?

Biurko pod antresolą

To propozycja analogiczna do powyższej, z tą różnicą, że świetnie sprawdzi się ona w przypadku starszych domowników. Wysokie, a jednocześnie niewielkie pomieszczenia aż się proszą o to, aby w jakiś sposób zagospodarować przestrzeń pod sufitem. Antresola może być miejscem nie tylko na łóżko, ale także domową biblioteczkę czy po prostu - przestrzeń wypoczynkową. Biurko pod antresolą, uzupełnione o ergonomiczny fotel, będzie z kolei miejscem gdzie spokojnie, bez przeszkód będzie można odciąć się od pozostałych czynności i pracować.

Biurko w małym gabinecie

Jeśli chodzi o mały gabinet aranżowany na własny użytek, mamy dużą dowolność w zakresie wystroju i urządzenia pomieszczenia. Nieco bardziej skomplikowane jest stworzenie przytulnego małego gabinetu, w którym będziemy przyjmować ewentualnych klientów czy współpracowników. W takim przypadku warto zdecydować się na zestaw mebli gabinetowych. W sklepach meblowych z pewnością znajdziemy wiele propozycji zgrabnych, lekkich i funkcjonalnych biurek biurowych czy regałów dostosowanych do gabinetu o niewielkim metrażu.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień