Szafa otwierana czy przesuwna do pokoju młodzieżowego - które rozwiązanie się lepiej sprawdzi?

person Autor: Paulina z Meblowej 1 list Kategoria: Użytkowanie mebli Dodano w comment Liczba komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 71

jaka szafę wybrać do pokoju młodzieżowego - otwieraną czy przesuwną

Szafa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pokoju nastolatka. Odpowiednio dobrana ułatwi utrzymanie porządku, a jeśli jest też dopasowana do aranżacji pomieszczenia, podkreśli również jego walory. Wielkość szafy nie jest jedynym elementem decydującym o jej funkcjonalności. Nie bez znaczenia jest również sposób otwierania. Do wyboru mamy szafy z drzwiczkami otwieranymi na zewnątrz lub przesuwne. Które z tych rozwiązań lepiej sprawdzi się w pokoju młodzieżowym? 

1. Szafa otwierana w pokoju nastolatka - wady i zalety
2. Szafa przesuwna do pokoju młodzieżowego - wady i zalety
3. Szafa otwierana czy przesuwna - która lepiej sprawdzi się w pokoju młodzieżowym?

Szafa otwierana w pokoju nastolatka - wady i zalety

Szafy otwierane są od lat stosowanymi rozwiązaniami nie tylko w pokojach młodzieżowych, ale również w salonach, sypialniach, przedpokojach. Niewątpliwie posiadają wiele zalet. Największą zaletą szaf drzwiowych otwieranych jest łatwość ich użytkowania. Do manewrowania dużymi skrzydłami przesuwnymi zwykle potrzeba więcej siły, podczas gdy otwieranie tradycyjnych drzwiczek nie powinno przysporzyć najmniejszych problemów. Montaż drzwi otwieranych nie wymaga dodatkowej przestrzeni dla torów tak, jak w przypadku drzwiczek przesuwnych. Kolejną zaletą drzwi uchylnych jest szybki i łatwy dostęp do wybranych części szafy, bez konieczności przesuwania skrzydeł, dzięki czemu nie odsłonimy przez przypadek tych stref, których odsłaniać nie chcemy. 

Tradycyjny sposób otwierania szafy okaże się również lepszym rozwiązaniem wówczas, gdy z mebla korzysta kilka osób jednocześnie. Mamy w ten sposób umożliwiony łatwy dostęp do wszystkich półek i szuflad bez przeszkadzania innym osobom, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza, gdy szukamy ubrań w pośpiechu. 

Szukasz mebla do pokoju nastolatka, w którym pomieścisz wszystkie potrzebne rzeczy? Sprawdź naszą ofertę szaf do pokoju młodzieżowego, którą dla Ciebie przygotowaliśmy

Drzwi klasycznie otwierane zdecydowanie lepiej sprawdzą się w przypadku wąskich szaf słupkowych. Wąskie moduły mogą służyć do segregacji książek czy ubrań. Z kolei drzwi uchylne ze szklanymi frontami to dobry sposób na wyeksponowanie wszelkiego rodzaju bibelotów i pamiątek w pokoju nastolatka. 

Zdaniem eksperta

Standardowo szafy z otwieranymi drzwiczkami często wyposażone są również w oddzielne szuflady. Taki sposób organizacji pozwala na otwieranie tylko tych sekcji szafy, których aktualnie potrzebujemy - Paulina z Meblowej 1

 

Szafa młodzieżowa otwierana to przede wszystkim łatwy i szybki dostęp do konkretnej części mebla. 

Do głównych wad szaf otwieranych można zaliczyć to, że niektóre modele nie nadają się do małych i wąskich pomieszczeń ze względu na drzwiczki, które po otwarciu mogą utrudnić swobodne przemieszczanie się. Za wyjątek można uznać taką nowoczesną szafę z lustrem i wieszakiem, która jest niezwykle mała, zgrabna, ale jednocześnie pojemna.

 

szafa z drzwiczkami otwieranymi do pokoju młodzieżowego

Szafa przesuwna do pokoju młodzieżowego - wady i zalety

Drzwi przesuwne w szafach kojarzą się głównie z meblami wykonywanymi na indywidualne zamówienie. Jednak na rynku znajdziemy również już gotowe wolnostojące szafy przesuwne do pokoju młodzieżowego. Ten zyskujący na popularności sposób otwierania sprawdzi się przede wszystkim w wąskich pomieszczeniach. W odróżnieniu od drzwi tradycyjnie otwieranych szafa przesuwna nie zajmuje dodatkowej przestrzeni podczas otwierania. Drzwi przesuwne sprawdzą się również wówczas, gdy szafa umiejscowiona jest w nietypowym miejscu.

Dla niektórych zaletą drzwi przesuwnych może być szybki dostęp do dużej części mebla, ponieważ zazwyczaj za przesuwnymi drzwiami kryje się kilka stref wnętrza szafy. Wystarczy jedno przesunięcie drzwi, aby uzyskać swobodny dostęp do dużej przestrzeni. 

Niewątpliwą zaletą szaf przesuwnych jest również ich estetyka. Jednolite fronty pozwalają na uzyskanie oryginalnego efektu wizualnego. Ciekawym pomysłem jest również łączenie dwóch materiałów wykończeniowych w jednym skrzydle. Popularne są zwłaszcza szafy przesuwne ze szklanymi frontami, które optycznie powiększą pomieszczenie. Lustro może być zamontowane tylko na jednej stronie lub na obu skrzydłach jednocześnie. 

Jak każde rozwiązanie, szafy przesuwne nie są pozbawione również i wad. Przy takim systemie otwierania nie jest możliwe, aby dwie osoby jednocześnie korzystały z dwóch różnych części szafy - albo otwieramy jedną część mebla, albo drugą. Otwierając jedne drzwi, nie będziemy mieli możliwości otwarcia drugich

Szafa otwierana czy przesuwna - która lepiej sprawdzi się w pokoju młodzieżowym?

Zastanawiając się nad odpowiednim systemem otwierania szafy do pokoju młodzieżowego, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość pomieszczenia i dostępną przestrzeń. Nie bez znaczenia jest również to, ile osób będzie korzystało z takiego mebla. W sprzedaży znajdziemy także modele hybrydowe, które łączą w sobie zalety obu rozwiązań.

Przeczytaj na naszym blogu również:

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień