Jak wybrać idealną szafkę nocną? Podpowiadamy czym się kierować!

person Autor: Paulina z Meblowej 1 list Kategoria: Użytkowanie mebli Dodano w comment Liczba komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 128

czym kierować się przy wyborze szafki nocnej do sypialni

W odpowiednio zaaranżowanej sypialni nie powinno być miejsca na przypadki ani na wizualny chaos. Warto więc przemyśleć każdy element wyposażenia tak, aby poszczególne komponenty ze sobą współgrały. Szafki nocne - to zaraz obok łóżka oraz szafy - jedna z ważniejszych pozycji aranżacyjnych. Dzięki nim wnętrze sypialni może nabrać znacznie przytulniejszego charakteru. Dziś podpowiadamy, jakie stoliki nocne wybrać do sypialni i czym kierować się przy ich zakupie. 

1. Szafki nocne w sypialni - jakie funkcje pełnią?
2. Czym kierować się, wybierając szafkę nocną do sypialni?
3. Po pierwsze, wymiary mebla
4. Po drugie, liczba szafek nocnych w sypialni
5. Po trzecie, dodatkowe możliwości przechowywania
6. Po czwarte, design szafki nocnej

Szafki nocne w sypialni - jakie funkcje pełnią?

Przede wszystkim szafki nocne w sypialni pełnią funkcję dekoracyjną, doskonale komponując się z łóżkiem i pozostałymi elementami wyposażenia. Dzięki nim przestrzeń nabiera charakteru, a sypialnia zostaje wzbogacona o dodatkowy element kompozycyjny. Jednak oprócz funkcji dekoracyjnej, szafki nocne, czyli tzw. nakastliki, mają też wiele zastosowań praktycznych. 

Zapewniają łatwo dostępne, poręczne miejsce do przechowywania przedmiotów tuż przy łóżku. Dzięki nim pod ręką mamy telefon, budzik, zegarek, chusteczki higieniczne, wodę, książki oraz masę innych potrzebnych rzeczy. Niekiedy też na stolikach nocach umieszcza się lampki nocne. Jest to praktyczne ze względu na fakt, że chcąc położyć się do snu, nie musimy wstawać i gasić światła w pomieszczeniu. Szafki nocne bardzo często wyposażone są dodatkowo w szuflady lub otwierane drzwiczki z półkami, dzięki czemu świetnie sprawdzą się jako miejsce do przechowywania rzeczy mających być poza zasięgiem wzroku. 

Czym kierować się, wybierając szafkę nocną do sypialni? 

Przed zakupem powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, jakie potrzeby ma spełniać nasza szafka nocna: czy potrzebujemy jej jako dodatkowe miejsce do przechowywania, czy tylko zależy nam na efekcie dekoracyjnym. Choć wydawać by się mogło, że wybór nakastlików to nic trudnego, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, by mieć pewność, że dokonaliśmy tego właściwego.

Chcesz mieć w pobliżu łóżka telefon, szklankę wody lub książkę? Wybierz funkcjonalny i elegancki stolik nocny z naszej oferty

Po pierwsze, wymiary mebla

To, jakiej wielkości powinna być szafka nocna, zależy od wymiarów łóżka oraz dostępnej przestrzeni obok. Najlepiej, aby stolik nocny miał taką samą wysokość jak łóżko lub najbardziej do niego zbliżoną. Dzięki czemu sięgnięcie po coś w nocy będzie wygodne. Co więcej, umiejętne dobranie rozmiaru mebla pozwoli zachować lekkość i harmonię we wnętrzu. 

Zdaniem eksperta 

Pamiętajmy również o tym, aby szafka nie była ani zbyt duża, ani zbyt mała. Zbyt mała szafka wizualnie zginie na tle dużego łóżka i przeciwnie - zbyt wysoka nie tylko będzie nieestetycznie się prezentować, ponieważ stworzy dysproporcję, ale również spowoduje, że sięganie po rzeczy znajdujące się na blacie będzie utrudnione - Paulina z Meblowej 1 

Po drugie, liczba szafek nocnych w sypialni

Kolejną ważną kwestią, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę, wybierając stoliki nocne do sypialni, jest ich liczba. Najbardziej efektownie prezentują się dwa identyczne nakastliki, ustawione symetrycznie po obu stronach łóżkach. Jeśli nie mamy zbyt wiele wolnej przestrzeni z dwóch stron, nic nie stoi na przeszkodzie, aby szafkę postawić tylko z jednej strony lub zamiast szafek nocnych wybrać smukłe i wąskie stoliki przypominające taboret. 

Po trzecie, dodatkowe możliwości przechowywania 

Jeśli potrzebujemy dodatkowego miejsca na przechowywanie, koniecznie wybierzmy modele z szufladami lub półkami. Takie szafki - w odróżnieniu od stolików, które oferują tylko powierzchnie blatów - stwarzają więcej możliwości. Za zamkniętymi frontami możemy przechowywać różne przedmioty codziennego użytku, a nawet bieliznę czy książki.

stolik nocny do nowoczesnej sypialni

Po czwarte, design szafki nocnej 

Przede wszystkim szafki nocne powinny być dopasowane do pozostałych mebli sypialnianych, na przykład toaletki kosmetycznej, komody czy szafy. Jeśli w naszej sypialni znajdują się jasne meble, szafki nocne również powinny być jasne. W ten sposób wnętrze będzie wyglądać na spójne i harmonijne. Białe szafki nocne świetnie odnajdą się we wnętrzach nowoczesnych, czarne z kolei w sypialniach glamour i tych urządzonych w duchu minimalizmu. Drewniane lub imitujące drewno stoliki nocne, w zależności od swojego designu, mogą pasować do naprawdę wielu aranżacji, zarówno tych skandynawskich, jak i klasycznych. Ciekawym rozwiązaniem są również szafki nocne z podświetlaną taśmą LED, która niekiedy może zastąpić nawet lampki nocne. 

Szafka lub stolik nocny to nie tylko dodatkowy element wyposażenia. To również funkcjonalny mebel, którego funkcje są nie do przecenienia. Sprawdź bogaty wybór szafek nocnych w ofercie naszego sklepu Melowa 1 i wybierz model, który spełni Twoje oczekiwania. Przeczytaj na naszym blogu również:

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień